Кабінет Міністрів України прийняв постанову, яка передбачає реформування лісової галузі.

Замість 24 обласних управлінь Держлісагентства утворюються дев’ять регіональних офісів лісового та мисливського господарства. 158 лісогосподарських підприємств зливаються в єдине державне спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Ліси України».

У подальшому структура «Лісів України» має складатись з трьох рівнів: місцеві філії, регіональні офіси, центральний офіс. Нове підприємство сконцентрується на плануванні, координації та контролі якості робіт. Для виконання робіт на конкурсній основі будуть залучатись зовнішні підрядники.

“Управлінська модель, що створюється, повністю відповідає європейській практиці – досвіду країн Балтики, Польщі та багатьох інших. Єдина компанія досягає кращих економічних результатів, ефективніше залучає інвестиції та запроваджує нові технології. Бізнес-процеси у єдиній компанії більш прозорі та стандартизовані. Єдина компанія з централізованим управлінням більш керована, що важливо як під час війни, так у період післявоєнної відбудови економіки”, – підкреслив Голова Держлісагентства Юрій Болоховець.

Таким чином, в Україні, як і у більшості європейських країн, формується модель з двома незалежними вертикалями управління лісами. ДП «Ліси України» господарює, регіональні управління агентства впроваджують державну політику і контролюють діяльність лісокористувачів – як державних, так і всіх інших. 

Центральний офіс Держлісагентства координує взаємодію обидвох вертикалей управління. Адже під час трансформації системи дуже важливо зберігати її керованість.

При цьому ліси залишатимуться державними. У постанові КМУ прописано, що приватизація лісів ДП «Ліси України» і ПАТ заборонена відповідно до Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна».

Важливим елементом реформування буде, у тому числі, цифровізація галузі. Умовою реформи є збереження робочих місць у галузі та рівня податкових надходжень до місцевих бюджетів. 

Реформа буде супроводжуватись цифровою трансформацією. Це процес вже триває, але ми зробимо все, щоб система управління державними лісами була повністю діджеталізована. 

За півроку війни бойові дії тривали майже на 3 мільйонах гектарів лісів. Зараз під окупацією знаходяться 12,6% підприємств, що належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України. Це близько 600 тисяч гектарів лісів. Попередні збитки лісгоспам становлять 1 мільярд доларів.

Підвищення ефективності управління лісовою галуззю потребує значних фінансових ресурсів та залучення інвестицій. Проте залучати інвестиції донорів надзвичайно складно, коли лісогосподарську діяльність ведуть окремі підприємства.

Показники довоєнного періоду демонструють, що рівень інвестицій та фінансування лісовідновлення у країнах ЄС є значно вищим від такого показника в Україні, зокрема в ЄС це 24 доларів на 1 га, а в Україні – 0,3 доларів на 1 га.

Все це є передумовою для проведення комплексної реформи управління об’єктами державної власності у лісовій галузі.

https://forest.gov.ua/news/reforma