горіх

Juglans regia L

Опис:

Високе могутнє дерево родини горіхових (Juglandaceae) (до 30-35 м заввишки) з кулеподібною, розлогою кроною. Стовбур товстий і гіллястий, вкритий ясно-сірою корою з поздовжніми тріщинами. Молоді пагони блискучі оливково-сірі з круглими, опушеними бруньками. Листки великі, чергові (20-40 см завдовжки), непарноперисті з 7-11 листочками, з яких верхній найбільший. Листочки цілокраї, яйцеподібні, при розпусканні рожеві, влітку темно-зелені, блискучі, зісподу матові, при розтиранні з приємним характерним запахом. Квітки одностатеві, рослина однодомна. Тичинкові квітки з 5-6-лопатевою простою оцвітиною і 8-40 тичинками, зібраними у пониклі, рожево-зелені сережки, що розвиваються на торішніх пагонах. Маточкові квітки поодинокі або зібрані по дві-три верхівкові, з простою 5 — 6-роздільною оцвітиною. Плід — несправжня кістянка, дуже різноманітної форми (від округлої до яйцеподібної; до 5 см завдовжки, до 3 см завширшки), зверху покрита зеленою оболонкою. Зовнішня оболонка плода зелена, м’ясиста, внутрішня — дерев’яниста, зморшкувата, ребриста. Кістянка, визволена від зовнішньої сухої оболонки, складається із зовнішньої дерев’янистої оболонки і ядра. Поверхня дерев’янистої оболонки має випуклий шов, який ділить плід на дві половинки. У середині плоду є одна або дві (інколи і більше) перегородки. Горіх волоський — швидкоросла, світлолюбна, теплолюбна, посухостійка рослина. Цвіте у квітні — травні. Плоди достигають у вересні. Особливого догляду не потребує. В Україні поширений у садово-паркових культурах, у лісових насадженнях як плодова супутня порода, в лісосмугах і придорожніх посадках. Заготівля можлива в місцях вирощування.

Посадка:

Може рости на сонці і в півтіні. Краще садити в захищених від вітру місцях. Коренева шийка на рівні землі. Якщо грунтові води знаходяться близько, необхідний дренаж, що складається з щебеню шаром 10-20см. Грунтова суміш: дернова земля, торф, пісок – 2: 1:1. Підживлення: при посадці вносять нітроамофоску (500г)

Догляд:

Полив: протягом першого місяця після посадки рекомендується проводити поливання раз на тиждень. У суху пору сезону полив 2 рази на тиждень і дощування. Молоді рослини в посушливий період вимагають більш частого й рясного поливу. Розпушування: неглибоке, 8-10см після поливу і прополювання бур’янів під молодими посадками. Мульчування: бажано мульчування торфом або тріскою шаром 7см. Обрізка: щорічно навесні видалення сухих пагонів. Стрижка в живоплоту помірна , не більше 1/3 довжини пагона. Формування крони по необхідності.

Розведення: Поширення культури грецького горіха передбачає створення горіхових насаджень різного призначення, насамперед плантацій для одержання плодів і лісових культур для вирощування цінної горіхової деревини та плодів, захисних і алейних насаджень горіха на межах садів, виноградників, технічних плантацій, уздовж автострад, великих і малих шосейних та польових доріг, введення його в полезахисні смуги і в насадження навколо міст і селищ, промислових підприємств, а також декоративних насаджень — парків, скверів і алей у зеленому будівництві і на приватних садибах любителів. Горіхові плантації для одержання плодів створюють садінням саджанців, щеплених сортами горіха або кращими його формами. Створення таких плантацій вимагає організації маточно-насінного господарства, в яке входить вибір дерев — сортів і кращих форм, вирощування прищепного матеріалу та подвійних рослин горіха, будівництво теплиць для проведення цілорічних робіт по щепленню горіха, зберіганню, стратифікації прищеп перед садінням, механізації щеплення тощо.