АЙВА ЯПОНСЬКА

Chaenomeles

Опис: Хеномелес (айва японська) – незвичайно красивий чагарник родом з Японії і Китаю, де росте в природних умовах. У нас же він набув поширення як садова культура. Чагарник заввишки до 1 м, гілки розлогі з колючками. Великі квіти дуже красиві, в суцвіттях по 2 – 6 на коротких квітконіжках на торішніх пагонах з оранжево-червоним віночком до 5 см в діаметрі, колокольчатая чашечка. Цвіте пізно, після закінчення весняних заморозків рано вступає в плодоносіння (на 2-й, 3-й рік після посадки), відрізняється високою та щорічною врожайністю, посухостійкістю і зимостійкістю. Але в інші роки айва підмерзає (тільки до рівня снігового покриву), а згодом її зимостійкість підвищується. Розмножується хеномелес насінням, кореневими нащадками, відводками, поділом куща і зеленими живцями. При розмноженні використовують насіневий спосіб. Дозріле насіння витягують з плодів і висівають восени в добре підготовлені гряди. Пройшовши природну стратифікацію, навесні з’являються дружні сходи. При гарному догляді сіянці ростуть швидко. У перший рік висота сягає до 25 см, на другий рік – 50 см, і вони починають кущитися. Дворічні сіянці пересаджують на постійне місце. При посадці для кращої кущистості всі пагони вкорочують приблизно наполовину. Для посадки хеномелеса вибирають місця, де в зимовий час йому було комфортно – захищені від вітрів і холодів. Кущі восени рекомендується пригнути до землі і прищипнути. Айва японська добре росте на суглинних грунтах, багатих органічними речовинами. Вона добре виглядає в саду уздовж доріжок, посаджених в метрі один від одного. Як і за іншими плодовими породами, при догляді за айвою проводять розпушування грунту, видалення бур’янів, внесення добрив, поливи, формування кущів. Сформовані кущі повинні мати до 15 гілок різного віку. Щорічно біля основи куща залишають 3 – 4 добре розвинених втечі. Основний урожай айви розташовується на трирічних гілках, тому треба прагнути забезпечити найкращий розвиток. Плодоношення на гілках п’ятирічного віку і більше знижується. Для омолодження куща, підтримки досить гарного річного приросту восени або ранньою весною проводять обрізку, проріджування крони. Плоди айви прибирають до настання заморозків. Щорічне рясне плодоношення, швидкоплідність, низькорослість, стійкість до хвороб і шкідників. Заготівля айви японської запас не представляє складності навіть для початківців.

Посадка: при закладці насаджень хеномелес краще всього використовувати дворічні саджанці та посадку проводити ранньою весною до розпускання бруньок. Можлива осіння посадка, при цьому саджанці слід підгорнути! У живоплоту відстань між кущами має бути не більше 0,5-1,0 м, а в насадженнях -1,5 м. Важливо не поглибити кореневу шийку, вона повинна залишитися на рівні грунту.

Догляд: протягом літа проводять три підживлення: навесні врозкид навколо куща розсипають азотні добрива, після цвітіння і зняття врожаю вносять фосфорні та калійні добрива рідкі з розрахунку 200 – 300 г на 10 л води. Полив достатній один раз на місяць. Спушують тільки при прополці бур’янів. Землю навколо кущів мульчують торфом, тирсою або корою шаром 3-5 см. Обрізку проводять раз на 5 – б років, влітку, після цвітіння, видаляють слаборозвинені, сухі, поламані, підмерзлі або старі (більше 5 років) гілки. У штамбової форми періодично видаляють пагони на штамбі нижче щеплення. Готуючи рослини до зими, не забудьте укрити лапником молоді саджанці. Рослини на штамбі слід пригнути до землі і вкрити.

Розмноження: несортових посадковий матеріал хеномелес отримують в основному посівом насіння. Хоча насіння зберігає схожість протягом двох років, кращі результати дає осінній посів свіжозібраних насінням. При весняному посіві необхідна 2-3-місячна стратифікація насіння у вологому піску при температурі 0 – 3 ° С. Цікаво, що в плодах основних дикорослих видів міститься 50-80 насіння, тоді як в плодах від селектованих сортів в 10 разів менше. Норма висіву насіння 4 – 5 г на 1 кв. м. Сіянці другого року життя обрізають, щоб стимулювати їх ріст. Для того щоб насіння проросли в домашніх умовах, їм потрібно створити штучну “зиму”. Для цього видалите зернятка з узятих пізньої осені або взимку плодів, викладіть їх у контейнер з вологою землею, припорошити тонким шаром такий же вологого грунту, прикрийте контейнер поліетиленовим пакетом з отворами для вентиляції і поставте в прохолодне місце на пару місяців (по крайней мере, до березня). Нижня полиця холодильника підійде для цього ідеально, можна також помістити контейнер на підвіконня між рамами. Частину насіння може прорости вже наприкінці процесу стратифікації Навесні вийміть контейнер зі стратифікованому насінням з холодильника, присипте їх зверху землею так, щоб вони опинилися на глибині приблизно 1 см, прикрийте склом або поліетиленовим пакетом і тримайте в світлому місці при кімнатній температурі. При регулярному обприскуванні грунт поливати практично не доведеться. Перші сходи з’являться вже через 3 тижні, проте нерідко період схожості може затягнутися до 8 тижнів, так що будьте терплячими. З вегетативних способів розмноження найкращим свляется червневе зелене живцювання. У холодних парниках окореняемость досягає 70-90%. При наявності добре розвинених маточних рослин можливо також розмноження відводками і кореневими нащадками. З більш складних способів відновлення хеномелес слід згадати весняну щеплення і літню окулірування, при яких в якості підщеп використовують, крім сіянців самої хеномелес, грушу, горобину, іргу, глід і в південній зоні айву звичайну. Щеплення іноді роблять на високому штамбі (1,0-1,5 м). Під довгі плетевідние пагони, що утворюються на штамбах, рекомендується підставляти металеві опори. Висота штамба в 1 – 1,5 м дає найбільший декоративний ефект. Якщо ви купили готовий посадковий матеріал, то можна сформувати групу з 3 – 5 рослин, висадивши їх з південного боку будівлі, в місцях, де тепліше і більше сонця.